1 Giriş Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP), 1970’li yılların başından itibaren yaygın olarak kullanılan büyük ölçekli bir üretim yönetimi sistemidir. Envanterin planlanması ve kontrolünde Malzeme İhtiyaç Planlaması adı verilen teknik, Kuzey Avrupa’da ortaya çıkmış, ABD ve Japonya’da dikkatleri çekmiştir. Bu bölümde Malzeme İhtiyaç Planlaması sisteminin amaçları, felsefesi, girdileri ve çıktıları, planlamanın nasıl gerçekleştirildiği, faydaları ile kısıt ve eleştirilerinden bahsedilecektir.

2.2 MRP’ye Genel Bir Bakış MRP, stok yönetimi için kullanılan bir metottur. Geliştikçe önemi programlamaya doğru (ihtiyaç tarihlerini belirlemek ve geçerli kılmak) kaymıştır. Bugün MRP, üretim yapan işletmelerde, etkin bir kaynak planlaması yapabilecek şekilde Üretim Kaynakları Planlaması olarak genişletilmiştir (MRP II). Üretim Kaynakları Planlaması Sistemi, üretim, pazarlama, mühendislik ve finans bilgilerini organizasyonların toplam organizasyon planı için birleştiren daha karmaşık bir sistemdir. MRP farklı zamanlarda, farklı insanlara, farklı anlamlarda görünmüştür. Bazıları onu bir stok sistemi, bazıları bir programlama sistemi, bazıları ise hala kapalı çevrimli bir üretim sistemi olarak görmektedirler. MRP, organizasyona ve organizasyonun MRP ile gelişmişlik durumuna göre bunların hepsi olabilir. Çoğunluk kabul edecektir ki üretim sisteminin temel taşı olma düşüncesi ve eğilimindeki sistemleri besler. Metodolojisinin sınırlarıyla beraber…

Sitemizde bulunan e-kitaplar başta olmak üzere tüm kaynaklar internetten sağlanmıştır ve tanıtım amaçlı kullanılmaktadır, hiçbir şekilde bizim sunucumuzda barınmamaktadır. Yasalara göre “Uyar Kaldır” prensibini benimsemiş olarak hizmet vermektedir. Telife konu olan materyali bizlere mail yoluyla bildirmeniz durumunda 3(üç) gün içerisinde sitemizden kaldırılır. Sitemizi kullanarak her türlü sorumluluğu kabul etmiş sayılırsınız. Soru, sorun ve telif bildirimi gibi durumlar için aşağıdaki mailden bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM MAIL