Çoklu etkinlik şemaları, gerektiğinden fazla boş geçen sürelerin hoş karşılanmadığı çok büyük sermaye yatırımı yapılan fabrikalardaki yığın üretim sürecinde ve bakım–onarım işlerinde çalışan işçilerin örgütlenmesinde çok yararlıdır. Aynı zamanda, bir işçinin yada işçilerin bakması gerekli olan makinelerin sayısının hesaplanmasında kullanılabilir. Şema düzenlenirken işçilerin yada farklı makine ve işçilerin etkinlikleri, çalışma süresi ve boş süre olarak  kaydedilir. Ölçümlerde büyük bir doğruluk olmasında gerek yoktur. Aşağıda örnek bir çoklu etkinlik şeması örneği verilmiştir.

Bu şema; herhangi br nesnenin(işçi, makine, ya da donatım) bir başkası ile olan ilişkilerinin, ortak bir zaman ölçeği üzerinde, birlikte tek şema üzerinde kaydedilmesi gerektiğinde kullanılır.

Bir zaman ölçeği ile birlikte, değişik işçilerin ve makinaların etkinliklerini gösteren ayrı ayrı kolonlar çizilince , şema, işçiler tarafından boş geçirilen (etken olmayan)  süreyi açık olarak gösterir.

Şema, etken olmayan sürenin istenmediği çok pahalı fabrikalardaki yığın-üretim sürecinde ve bakım-onarım işleirnde çalışan işçi gruplarını örgütlemede çok yararlıdır

            Çoklu etkinlik şemaları, birden çok nesnenin (işçi, makine yada donanımın) etkinliklerinin ortak bir zaman ölçeği üzerinde birbirleri ile ilişkili olarak kaydedildiği bir şema türüdür.

            Bir zaman ölçeği ile, değişik işçilerin ve makinelerin etkinliklerini gösteren ayrı  kolonların çizilmesi ile şema, süreç sırasında işçiler tarafından boş geçirilen süre açık olarak göstererek bu sürelerin azaltılmasına yönelik olarak büyük kolaylık sağlar.

Sitemizde bulunan e-kitaplar başta olmak üzere tüm kaynaklar internetten sağlanmıştır ve tanıtım amaçlı kullanılmaktadır, hiçbir şekilde bizim sunucumuzda barınmamaktadır. Yasalara göre “Uyar Kaldır” prensibini benimsemiş olarak hizmet vermektedir. Telife konu olan materyali bizlere mail yoluyla bildirmeniz durumunda 3(üç) gün içerisinde sitemizden kaldırılır. Sitemizi kullanarak her türlü sorumluluğu kabul etmiş sayılırsınız. Soru, sorun ve telif bildirimi gibi durumlar için aşağıdaki mailden bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM MAIL