Günümüzde rekabet unsurları giderek değişmektedir. Daha önceleri sadece üretim miktarı ile rekabet edilebilirken artık sadece üretim yeterli olmamaktadır. Üretim yanında maliyet, kalite, hız ve bilgi gibi faktörler de devreye girmektedir. Yani iyi bir rakip olabilmek için düşük maliyetli, kaliteli ve hızlı ürün ve hizmet üretmek ayrıca bilgiyi iyi organize etmek ve bilgiye anında ulaşabilmek gerekmektedir.  Aslında bu kavram “Toplam Kalite Yönetimi” olarak ifade edilmektedir.

Toplam Kalite Yönetimi hizmet sektöründen endüstri sektörüne hatta kamu yönetimine kadar birçok alanda uygulanabilmektedir. İnsanı hedef alan, ortak noktanın insan olduğunu kabullenen bu yönetim anlayışında sadece dış müşteri önemli değildir. Aynı zamanda iç müşteri de göz önünde tutularak verimlilik ve kalite artışı sağlanması hedeflenmiştir.

Sitemizde bulunan e-kitaplar başta olmak üzere tüm kaynaklar internetten sağlanmıştır ve tanıtım amaçlı kullanılmaktadır, hiçbir şekilde bizim sunucumuzda barınmamaktadır. Yasalara göre “Uyar Kaldır” prensibini benimsemiş olarak hizmet vermektedir. Telife konu olan materyali bizlere mail yoluyla bildirmeniz durumunda 3(üç) gün içerisinde sitemizden kaldırılır. Sitemizi kullanarak her türlü sorumluluğu kabul etmiş sayılırsınız. Soru, sorun ve telif bildirimi gibi durumlar için aşağıdaki mailden bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM MAIL