Kalitenin önemliliği

Günümüzde işletmelerin çok kuvvetli rekabet (“imhacı rekabet” olarak da tanımlanan) ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri ve/veya pazar paylarını arttırabilmeleri ancak düşük maliyetle ürettikleri kaliteli ürün ve hizmetleri, ihtiyaç duydukları anda müşterilerine ulaştırmaları ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle kalite, kalite yönetimi ve kalite iyileştirme pek çok işletmelerin rakipleri ile rekabet edebilme araçları olarak görülmektedir. Bunları sağlayamayan işletmeler gelecekte başarısız olacaklardır.

Müşteri için ise kalitenin önemliliği rakip ürün ve hizmetleri arasında seçim yapmada yararlanılacak önemli karar faktörü olmasıdır.

Kalite ve kalite iyileştirme tanımı Kalite pek çok farklı şekillerde tanımlanabilir. Kalitenin geleneksel tanımı “ürün veya hizmetin kullanıcılarının isteklerini karşılama”dır. “Kalite kullanıma uygunluktur” şeklindeki diğer tanımı tasarım kalitesi ve uygunluk kalitesi olmak üzere iki görüşü içerir.

Sitemizde bulunan e-kitaplar başta olmak üzere tüm kaynaklar internetten sağlanmıştır ve tanıtım amaçlı kullanılmaktadır, hiçbir şekilde bizim sunucumuzda barınmamaktadır. Yasalara göre “Uyar Kaldır” prensibini benimsemiş olarak hizmet vermektedir. Telife konu olan materyali bizlere mail yoluyla bildirmeniz durumunda 3(üç) gün içerisinde sitemizden kaldırılır. Sitemizi kullanarak her türlü sorumluluğu kabul etmiş sayılırsınız. Soru, sorun ve telif bildirimi gibi durumlar için aşağıdaki mailden bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM MAIL